Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, najpoważniejszy konkurent szlaków mazurskich, liczy 380 km i biegnie główną drogą wodną z Berlina na Bałtyk, łącząc największe porty turystyczne na Odrze, Jeziorze Dąbie, Zalewie Szczecińskim i Zatoce Pomorskiej. Nie ma w Europie drugiego takiego miejsca, gdzie w jednym miejscu znajduje się wielkie jezioro, jeszcze większy zalew i morze.
Zachodniopomorski Szlak Żeglarski łączy największe akweny Polski północno-zachodniej i położone przy nich miejscowości – Gryfino, Szczecin, Stepnicę, Trzebież, Nowe Warpno, Świnoujście, Wapnicę, Kamień Pomorski, Wolin, Dziwnów, Rewal, Kołobrzeg, Mielno i Darłowo.
Porty szlaku są oddalone od siebie o nie więcej niż 20 mil morskich. Czyni to szlak przyjaznym również dla mniej doświadczonych żeglarzy, którzy mogą płynąć niespiesznie od jednego do drugiego portu, zwiedzając i doskonaląc swoje umiejętności.
Mariny i przystanie szlaku są bezpieczne i nowoczesne. Dzięki staraniom Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz współpracujących z nią miast i stowarzyszeń – w tym również naszego jachtklubu – zrealizowano współfinansowany ze środków Unii Europejskiej (PO IG – działanie 6.4.) projekt „Zachodniopomorski Szlak Zeglarski – sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego” (Czytaj więcej na temat projektu), w ramach którego większość z nich albo zbudowano od podstaw, albo poddano generalnym remontom, powiększając nabrzeża i unowocześniając zaplecze techniczne. W każdym z portów można kupić paliwo, w większości – skorzystać z niezbędnej pomocy serwisowej. Porty znajdują się w większych miejscowościach, w których znajdziemy dobre hotele, sklepy i restauracje.